Изменить размер шрифта


Новая темаОтветить Страница 1 из 1   [ Сообщений: 4 ]
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Производство сотового меда в "пакующем" улье Катан
СообщениеДобавлено: 03 фев 2009, 00:34 
фанат
фанат
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 09 янв 2006, 11:14
Сообщения: 16465
Откуда: Kiev
Серия статей на украинском языке, перевод будет помещен в ближайшие дни.

Вдосконалення технології інтенсивного виробництва стільникового меду в „пакуючому” вулику Катаньйо
В статті С.Х. Катаньйо немає історичної передмови про той вид стільникового меду, виробництво якого він вдосконалив. В моїй статті цей різновид стільникового меду називається "стільниковий мед в дзвононодібних скляних баночках", бо саме в таких спеціальних баночках його масово випускали, наприклад, в Англії в кінці 19-го на початку 20-го століття. Там було навіть налагоджене серійне виробництво таких баночок різного розміру. Технологія заповнення цих баночок медом проста, ЇЇ можна побачити в багатьох (особливо виданих в Англії) старих книжках з бджільництва — над гніздом розміщена пластина з отворами, над якими стоять перевернуті отвором вниз баночки (рис. 1 та 2). Бджолам нікуди складати мед, і вони забудовують баночки стільниками і заповнюють їх медом. Залишилося підрізати стільничок, дати бджолам обсушити зріз і закрити баночку кришечкою. Ви маєте красивші природний стільник в надійній упаковці. Причому не обов'язково баночки ставили над рамками гнізда, адже цю технологію почали використовувати задовго до масового застосування рамок в бджільництві. Тому баночки ставили прямо над отворами в дерев'яній пластині, до якої знизу бджоли кріпили стільники в сапетці. Власне так, над пластиною з отворами, ставив свої рамки П. Прокопович.
Ось цю стару технологію і взявся виродити і вдосконалити мексиканець Серджіо Катаньйо. використавши стандартні циліндричні чи шестигранні сучасні скляні баночки. Але він не вказує на один з недоліків такої технології. Бджоли відбудовують стільники в баночках не дуже охоче і тільки тоді, коли в гнізді не вистачає місця для складання меду, тобто тоді, коли в гнізді тісно. З однієї сторони, це може спричинити ройовий стан, і тому потрібно працювати тільки з молодими цьогорічними матками. А ройовий стан в будь-якому випадку веде до суттєвого недобору меду. З іншої сторони, це веде до недобору меду в порівнянні з сім'ями, які мають достатню кількість супити та вощини, яку бджоли відбудовують значно швидше, ніж нові стільники в баночках, які вони будують знизу вгору. Адже об'єму баночок недостатньо для використання потенціалу всієї сім'ї при гарному взятку.
Олександр КОМІСАР
«Бджолярський круг/за рентабельну пасіку», №1, 2008р, м.Київ


Вложения:
14012009_10.jpg
14012009_10.jpg [ 29.57 КБ | Просмотров: 8484 ]
14012009_10_2.jpg
14012009_10_2.jpg [ 30.04 КБ | Просмотров: 8484 ]

_________________
"Самым практичным в деле является наличность правильной теории" Гете


Последний раз редактировалось together 03 фев 2009, 00:43, всего редактировалось 3 раз(а).
Вернуться к началу
 Профиль Отправить личное сообщение  
 
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 03 фев 2009, 00:36 
фанат
фанат
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 09 янв 2006, 11:14
Сообщения: 16465
Откуда: Kiev
Продолжение предыдущей статьи на украинском языке
Реферат
"Пакуючим" С.Катаньйо назвав свій вулик тому, що бджоли самі запаковують мед в скляні баночки. В його статті є навіть малюнок вулика з краном збоку і з цього крану прямо в баночку тече мед — і не потрібно ніякої тобі медогонки. Він визначив, що оптимальний об'єм банки — 0,5 літра і діаметр горловини — не більше 56 мм. Банки використовують як круглі, так і шестигранні. Задовільні результати можна отримати і в шестигранних банках ємністю 250 мл. Будь-які пластмасові банки не зовсім придатні, бо покупці при огляді здавлюють їх, мед починає текти і привабливість товару втрачається. Баночки встановлювалися у верхній корпус над гніздом на фанерний лист з отворами 32 мм. Саме при таких отворах бджоли не з'єднували стільник в банці з верхніми планками рамок гнізда. Для точної фіксації банок використовували два шари фанери — нижній з отворами 32 мм і верхній з отвором діаметром як горловина банки.
Звичайно банки розміщуються в корпусі над гніздом і важливо покласти зверху утеплення, щоб уникнути перегрівання банок, адже вентиляція в них ускладнюється наявністю тільки одного отвору знизу. Можливе використання і одного шару фанери з великими отворами (під горловину банки), але тоді в горловину банки ставлять спеціальне кільце з отвором 32 мм (рис.1).
В нижню частину перевернутої банки ставлять дві смужки вощини довжиною на 4-5 мм менше від внутрішнього діаметру горловини банки та висотою 25 мм. Посередині кожної смужки роблять вертикальний розріз до половини і з'єднуть їх хрест нахрест (рис.2). Ця вощина стоїть прямо над отвором 32 мм і бджоли починають будувати стільник знизу вгору, причому цікаво, що в кожній баночці стільнички виходять різні. Центральні банки бджоли заповнюють медом швидше і по мірі заповнення їх відбирають. Оскільки стільник в банці не приєднаний до верхньої планки гніздової рамки, то баночки легко можна переставляти, відбирати вже заповнені і замінювати їх новими з вощиною.
Великий попит па такий мед .змусив автора шукати шляхи для вдосконалення "пакуючого" вулика. С.Катаньйо починав з використання стандартних вуликів Лангстрота з однією надставкою з баночками, а потім почав використовувати горизонтальні вулики на зразок нашого лежака, але з меншими по висоті рамками (230 мм). "Якщо ми утримуємо бджолину сім'ю як в тюрьмі, з його незвичайною плоскою горизонтальною формою, то ми формуємо у бджіл збільшення тенденції до будівництва догори і отримуємо прискорення будівництва вбанках". В таких вуликах, звичайно, можна розмістити більше банок, ніж в одному корпусі Лангстрота, але цього всеодно недостатньо для складання меду за нормального взятку. Піднявши кришку такого вулика і знявшії утеплення, пасічник може бачити ступінь наповнення банок та маніпулювати з ними. Корпус з банками можна легко зняти і отримати доступ до гнізда. На горизонтальний довгий вулик можна ставити дві (чи більше) стандартні надставки з банками замість однієї довгої і спеціальної.
Олександр КОМІСАР«Бджолярський круг/за рентабельну пасіку», №1, 2008р, м.Київ


Вложения:
14012009_11.jpg
14012009_11.jpg [ 17.28 КБ | Просмотров: 8483 ]
14012009_11_2.jpg
14012009_11_2.jpg [ 16.77 КБ | Просмотров: 8483 ]

_________________
"Самым практичным в деле является наличность правильной теории" Гете
Вернуться к началу
 Профиль Отправить личное сообщение  
 
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 03 фев 2009, 00:39 
фанат
фанат
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 09 янв 2006, 11:14
Сообщения: 16465
Откуда: Kiev
Коментар Референта.
Катаньпо повернувся до технологій пакування стільникового меду в баночки майже через 100 років, адже вони були забуті ще на початку 20 століття. Тільки баночки вже сі/часні (під кришку "твіст") та й вулики зовсім інші. Йому вдалося зробити три маленькі, але суттєві для даної розробки технологічні винаходи:
1. Встановити, що отвір 32 мм с максимальним, який бджоли не забудовують стільником.
2. Оригінальною є ідея використання стартової хрестовини з вощини, що дуже спрощує встановлення вощини. Одну пластину вощини бджоли відбудовують, іншу (зайву) просто ліквідують, використовуючії віск як будівельний матеріал.
3. Дуже цікава ідея використання плоских горизонтальних вуликів-лежаків, яка може бути використана в майбутньому і для інших технологій. На нашу думку, для цієї мети можна використовувати вулики-лежаки з напівромками висотою 145 мм. Вулик стеше дуже низеньким і незвичайно довгим (рис), рамок десь на ЗО. тільки для того, щоб розмістити розплід. І ось тоді майже весь мед буде в баночках, а розплідне гніздо буде сплюснутим.
Звичайно, медовий стільник у вузенькій баночці не є найкращим стільниковим медом, адже їсти його можна тільки очима, а до рота попадає не зовсім приваблива суміш меду і воску на ложечці, але з розрізі/ мед стікає прямо на дно баночки, і ніяких незручностей для споживача при цьому немає. Крім того, дуже важливо, що споживач свято вірить в те, що мед в стільнику натуральний і підробити чи фальсифікувати його неможливо.
Олександр КОМІСАР
«Бджолярський круг/за рентабельну пасіку», №1, 2008р, м.Київ


Вложения:
14012009_12.jpg
14012009_12.jpg [ 41.9 КБ | Просмотров: 8480 ]

_________________
"Самым практичным в деле является наличность правильной теории" Гете
Вернуться к началу
 Профиль Отправить личное сообщение  
 
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 03 фев 2009, 00:41 
фанат
фанат
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 09 янв 2006, 11:14
Сообщения: 16465
Откуда: Kiev
12 порад тим, хто хоче отримати стільниковий мед прямо в баночках чи різноманітних коробочках
1. Не забудьте зробити надійну теплоізоляцію баночок над гніздом. В холодних баночках бджоли стільники будувати не будуть, а при перегріванні надставки з баночками бджолам важко охолоджувати стільники через горловину баночки.
2. З цієї точки зору низенькі баночки з широкою горловиною краще та іі стільник в них виглядає красивішим (а коробочки, мабуть, ще кращі, але ж дію у них не завжди жорстке, а до дна і кріпиться стільник).
3. Уникнути прикріплення стільника в баночці до верхніх планок рамок можна способом, запропонованим С.Катаньо шляхом використання прокладок з отвором діаметром не більше 32 мм.
і. Прикріплення стільника до верхніх планок рамочок не буде становити проблеми, якщо ви підкладете під краї баночки дві смужки з бляхи. Після того, як Ви їх виймете, залишиться щілина для дуже тоненького пасічницького ножа, яким підрізується стільник. Замість бляхи можна використовувати смужки з пластмаси чи навіть 1,5 мм шпону, з якого роблять фанеру, але шпон бджоли міцніше прикріплюють до планки рамок і він іноді колеться..
Г). Якщо у вас немає дуже тоненького і маленького пасічницького ножа, можна використовувати тонкі і дуже гострі змінні леза від так званих шпалерних (чи лінолеумних) ножів.
6. Можна також підрізати стільнички тоненьким стальним дротом (іноді ііого називають струною), а ще краще, якщо він буде ще іі гарячим від пропускання току від автомобільного акумулятора. Не забувайте, що використання напруги 220 вольт за межами сухих приміщень небезпечне.
7. Після підрізання стільничка, баночку піднімають на 6-10 мм і залишають бджолам для обсушування та ремонту пошкоджених комірок на лінії розрізу.
8. Не робіть спроб підсунути ніж, навіть дуже тоненький, під баночку, яка стоїть прямо на верхніх планках рамок, бо існує велика ймовірність пошкодження комірок в будь-якому місці стільника з наступним витіканням меду та втратою товарного вигляду.
9. Можна під горловину банки підкладати плівку з отворами над вуличками, як це роблять англійці в надставках еке, чи навіть використовувати смужки цупкої плівки шириною 25 мм, укладаючи їх прямо поверх верхніх планок рамок чи па 6-10 мм вище, як це робили Єгошини (див. БК №3, 2008), у яких плівка висіла на висоті 10 мм над верхніми планками рамок і фактично слугувала своєрідною "нижньою планкою" для стільника, який будувався зверху.
10. Стартова смужка вощини обов'язкова — вона може знаходитися знизу, як в баночках Катаньйо, і тоді бджоли будують стільничок знизу вверх, чи може бути прикріплена паяльником до дна банки чи коробочки, в якій ви хочете відбудувати стільнички .
11. В будь-якому випадку наплавте за допомогою паяльника тоненький шар воску на місці майбутнього стільника, бо бджолам важко кріпити ііого до гладенького скла чи пластмаси.
12. Бажано на початку сезону замінити в сім'ї матку на молоду з метою зменшення ймовірності роїння, адже сім'я знаходиться в дещо стиснутому стані, за висловом С. Катаньйо "як в тюрмі, з його незвичайною плоскою горизонтальною формою"
«Бджолярський круг/за рентабельну пасіку», №4, 2008р, м.Київ

_________________
"Самым практичным в деле является наличность правильной теории" Гете


Вернуться к началу
 Профиль Отправить личное сообщение  
 
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Новая темаОтветить Страница 1 из 1   [ Сообщений: 4 ]


Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

Найти:
Перейти:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
© 2008-2013 airbees.com | Designed by creo.su

Русская поддержка phpBB