Сообщения темы:
Пчелиный подморПоджаренные тела пчелПчелиный подмор распаренныйЛинимент с пчелиного подмораСпиртовый экстракт пчелиного подмораВластивості хітозану, виробленого із підмору бджілХітозан — біополімер XXI століття, синтезований за допомогою передових технологій з хітинового покриву бджіл. Хітин — це не лише найдавніший захист первісних організмів від несприятливих факторів навколишнього середовища, а й біологічний фільтр, що забезпечує зв'язування і виведення з організму шкідливих продуктів життєдіяльності.
Хітозан уперше був синтезований у другій половині XX століття з хітинової оболонки ракоподібних. Практично відразу цей проект став цілком закритим у всьому світі по лінії оборонних відомств.
Хітозану привласнили стратегічний статус через його високі радіопротекторні властивості. Виявилося, що він практично цілком здатний зв'язувати в організмі вільні радикали, що утворююься під впливом радіації. В Армії солдати одержували до своїх аптечок спеціальні хітозанові таблетки на випадок ядерного удару супротивника. Але найширше і дієве застосування хітозан отримав при утилізації ядерного палива як в оборонній, так і в мирній промисловості. Ядерні реактори, уранові відходи та ракетне паливо, що відробили свій термін, надійно герметизують у спеціальних капсулах, залитих хітоза-новим гелем.
Всесвітню популярність одержала операція з утилізації ядерного палива з атомного підводного човна "Комсомолець", що загинув у 80-х роках XX століття в Баренцевому морі недалеко від узбережжя Норвегії. Тоді в бетонний саркофаг були залиті десятки тонн хітозанового гелю, що надійно забезпечив захист від радіації на сотні років наперед.
Приблизно з 90-х років минулого століття хітозан почав широко використовуватися в медицині та харчовій промисловості, головним чином, як засіб для схуднення, зниження рівня холестерину і детоксикації. З'явилися перші косметичні засоби для омолодження шкіри, у яких застосовувався хітозан.
Сьогодні сировиною для одержання хітозану є мертві бджоли, тобто підмор. Хітозан вироблений із підмо-ру бджіл має вищу ефективність використання порівняно з хітозаном з хітинової оболонки ракоподібних.
З технологічного боку підмор — це природна сировина, що має у своєму складі білок, хітин, меланіни, віск, вітаміни та інші речовини. Для виділення з підмору бджіл біологічно активних речовин використовують надкритичну екстракцію, що застосовується, зазвичай, для витяжки компонентів з різних видів рослин і зерен.
Найцікавішим з погляду сучасної біотехнологіїєхітин. Це ацетилований амінополісахарид, що входить до складу кутикули комах, панцира ракоподібних і клітинної стінки грибів. У кутикулі комах, зокрема бджіл, хітин перебуває в комплексі з меланінами.
Для виділення хітину застосовують способи лужної та ферментативної екстракції білка, а потім отриманий хітин піддають деацетилюванню в лужних умовах за температури 130оС. Отриманий хітозан, названий "бджо-лозан", цілком розчинний у 1%-ній оцтовій кислоті, що визначає бджолиний підмор перспективним джерелом отримання високоякісного хітозану медичного, косметичного та харчового призначення.
Отже, джерелом хітозану можуть бути різні матеріали — кутикули комах, панцир ракоподібних та клітинні стінки грибів. Процес одержання цієї біологічно активної добавки довгий і складний, ставить під сумнів визначення хітозану як простого адсорбенту.
Яким же чином цей продукт біотех-нології впливає на організм, потрапляючи усередину? Як він діє? В організмі людини під впливом ферментів хітозан розкладається на низькомолекулярні речовини і легко засвоюється організмом. Він добре взаємодіє з клітинами, а його головний компонент — гіалуронова кислота — є необхідною складовою для людського організму.
А як щодо розповсюдженої думки про хітозаи як адсорбент? Виявляється, що до препарату хітозан входить хітин, який після розчинення набуває властивості гелю і має сильну адсорбційну здатність. Він ефективний для усмоктування і виведення з ор-анізму будь-яких токсичних речовин. Усередині організму хітин розкладається на шість низькомолекулярних люкозамінників, ось чому він може пригнічувати ракові клітини.
Хітозан, будучи одним з видів дієтичної целюлози, має всі її
властивостями. Вбираючи вологу, він розширюється і набуває адсорбційних властивостей. Він не розчинний і сприяє перистальтиці травно-о каналу, збільшує об'єм випорожнень, скорочує час проходу речовин через кишківник, знижує тиск у кишківнику і засвоєння організмом шкідливих компонентів їжі, попереджуючи виникнення раку товстого кишківника.
Його дія на ракові клітини наступна. По-перше, хітозан регулює рН тканин опганізму в бік слаболужної — поиб лизно 7,35. Саме за цього рівня рН лімфоцити (які в нормі знищують злоякісні клітини) найактивніші. По-друге, компоненти хітозану, що всмокталися в кров, пригнічують ракову інтоксикацію, відновлюють апетит і перешкоджають раковій кахексії — різкій втраті ваги у хворих із злоякісними утвореннями. По-третє, хітозан перешкоджає метастазуванню, щільно прилягаючи до внутрішньої поверхні судин. Хітозан блокує так звані кон'югаційні
молекули, за допомогою яких відбувається переміщення ракових клітин в інші органи. Наступна його властивість — це зниження рівня холестерину в крові.
Хітозан: перешкоджає всмоктуванню холестерину; сприяє перетворенню холестерину; перешкоджає засвоєнню жирів.
Властивості хітозану на цьому не закінчуються, він також знижує кров'яний тиск; є ефективним засобом профілактики діабету; здатний лікувати опіки, травми, прискорювати процес загоєння ран, запобігати крововиливу.
Ось цікавий випадок щодо цієї властивості речовини. В одного хлопчика був опік, площа якого досягала 80% шкірного покриву. Японські медики під час лікування цього хлопчика застосували штучну шкіру, виготовлену з хітозану. Через кілька місяців лікування його шкіра відновилася і стала такою ж, як і була, не залишилося ніякого сліду від опіку. Для одержання гарного ефекту були наступні причини:
штучна шкіра, зроблена з хітозану, не викликає реакції відторгнення людським організмом і ряду іншихі
проблем;
хітозан активує клітини й утворює у великій кількості колагенові тканини, які швидко можуть перетворю
ватися в тонку за своєю структурою шкіру, тому після загоєння опіку не залишається ніяких шрамів;
— нанесена на уражене опіком місце, вона легко зростається зтілом, тому що за своїм складом дуже
близька до людського організму. Немає потреби видаляти наклеєну штучну шкіру, бо вона легко зростається з
людським тілом.
Підготував С.Ф. РАЗАНОВ,
Вінницький державний аграрний університет
„Пасіка”, №1, 2008 р, КиївСообщения других источников:Пчелиный подмор (осыпь пчел, хитозан, пчелозан) - применение, рецепты и противопоказания Противораковые свойства пчелиного яда